N.I.E.

Co je to N.I.E?

N.I.E- (Número identifikación de Extranjero) , je ekvivalent čísla NIF španělského občana, zároveň daňové identifikační číslo, které španělské úřady / policie udělily všem cizincům. V Česku lze přirovnat k rodnému číslu. Je naprosto nezbytné, pokud plánujete ve Španělsku trávit více než 3 měsíce.

Kdy budete požadovat NIE:

– bankovní účet (s výjimkou některých bank)
– při koupi, prodeji nebo pojistitění majetku
– úvěry či hypotéky
– daně
– zaměstnání
– studium
– podnikání
– ÚP / sociální dávky
– řidičský průkaz / převod španělské licence
– fakturace (mobilní služby, internet atd.)
– dědictví

Objednávka N.I.E. ( cizinecké číslo na území Španělska )

Schůzku na cizinecké policii je třeba objednat minimálně 1-2 měsíce dopředu

  • Casasdel.com

Elektronický formulář žadatele o N.I.E - dokumenty které je nutno připravit: občanský průkaz či pas a jedna fotokopie tohoto dokladu, fotografie na pas.

Jméno a příjmení žadatele

Číslo pasu (OP) žadatele

Datum narození

Místo narození

Jméno matky

Jméno otce

Národnost

Rodinný stav

Adresa trvalého bydliště

Adresa ve španělsku ( Může být pronájem. Pokud nemáte nechte pole bez odpovědi )

Email

Telefon

Vaše zájmy na území Španělska

Interval kdy se můžete osobně dostavit na schůzku na Španělském konzulátu

Příjezd

Odjezd

Odesláním formuláře podáváte souhlas se zpracováním osobních údajů.

Často kladené otázky a odpovědi:

Proč potřebuji tolik osobních údajů, abych získal NIE?

Všechny údaje které je nutné vyplnit korespondují s dokumenty Španělských úřadů a vepisují se do formulářů (EX15 a 790).

Je jedno či použiju pas či OP?

Můžete použít pas nebo OP, ale Váš doklad musí mít platnost nejméně 6 měsíců před vypršením. Zkontrolujte prosím, že jste uvedli správné číslo tohoto dokladu.

Ještě nejsem ve Španělsku, můžete mi zprostředkovat schůzku?

Ano, je to možné, ale dejte nám vědět datum, kdy přijdete do Španělska, a my se budeme snažit, abychom Vám rezervovali schůzku v termínu kdy se chystáte přijet. Berte pouze na vědomí, že schúzky na úřadech a volné termíny jsou velice omezené a je nutné žádat s dostatečným předstihem. Pokud se nemůžete dostavit osobně na schůzku na policii, je možné, aby se za Vás dostavil kdokoliv jiný na základě plné moci potvrzené notářem.

Nemám španělskou adresu, mohu přesto žádat o NIE?

Adresní část formuláře by měla být vyplněna s adresou ve Španělsku. Nemusí to být Váš domov, mnoho lidí používá adresu hotelu nebo místní kavárny. Nemáte-li přístup k Španělské adrese, nemějte strach, nechte tuto sekci prázdnou a mi to vyřešíme.

Nemám španělské telefonní číslo, mohu tedy použít své dosavadní mobilní číslo?

V ideálním případě je telefonní číslo požadováno Španělské, ale pokud ještě nemáte španělské číslo, neváhejte a použijte své telefonní číslo které máte k dispozici.

V různých on-line fórech se píše, že nemusím rezervovat žádnou schůzku, abych získal NIE a stačí jít či si zavolat do nějaké policejní stanice? Je to pravda?

Od roku 2016 je možné legální cestou získat NIE pouze za předpokladu žádosti o schůzku (CITA PREVIA) a vyplnění správných formulářů. Máme mnoho znalostí a zkušeností se Španělskými úřady a podmínky získání různých dokumentů a systémy či změny zákona v této oblasti.

** Pokud se nacházíte v situaci, že potřebujete urgentní NIE a vlastníte příslib zamestnání (pre-contracto de trabajo) kontaktujte nás telefonicky.

Potřebuji NIE také pro mé děti?

Děti v jakémkoli věku mohou získat NIE pouze za předpokladu, že NIE vlastní alespoň jeden z jejich rodičů resp. zákonný zástupce nezletilého dítěte. Pokud Vaše děti žíjí stejně jako vy déle než 3 měsíce na území Španělska vyžaduje, aby Vaše dítě mělo NIE.

Získal jsem NIE z České ambasády a má platnost pouze 3 měsíce. Musím jej znovu obnovit?

Konzuláty v jiných zemích než ve Španělsku si zvykly vydávat dočasné NIE pouze na 3 měsíce. Pokud vlastníte takový doklad o NIE je třeba jej obnovit na cizinecké policii ve Španělsku. Číslo Vám zůstane stejné.

Musím pořídit pasové fotografie?

Ano, většina policejních stanic vyžaduje, abyste si vzali dvě pasové fotografie.

Jsem občan EU. Proč musím mít tedy NIE?

Každý občan musí dodržovat daňová pravidla v dané zemi EU. Všichni „cizinci“, kteří chtějí koupit nemovitost, uskutečňovat finanční transakce nebo pracovat ve Španělsku musí podle španělského práva mít NIE.

Proč se čeká na schůzku na policejních stanicích tak dlouho?

Naší prioritou je dostat se do rezervace na policejní stanici co nejdříve. Chápeme, že někdy čekání může být stresující, zejména pokud čekáte na zahájení práce, koupi nemovitosti nebo jinou naléhavou potřebu. Bohužel žadatelů je mnoho a Španělské úřady nejsou schopny zpracovávat tolik žádostí. Jsme závyslí na Španělském rezervačním systému. Španělská policie uvolňuje termíny, jakmile se rozhodnou. Můžeme pracovat pouze s tím, co nám poskytne Španělský systém.  Pokud přijíždíte do rušných částí Španělska ve špičce turistické sezóny, budete mít pravděpodobně dobu čekání ještě delší.

Kolik u Vás stojí zhotovení NIE?

Paušální cena našich služeb v současné době činí 80 Eur. To zahrnuje rezervaci schůzky, vyplnění formulářů a zaplacení poplatku ve Španělské bance a dále doprovod na policejní stanici ve městě Torrevieja.